صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
حل مشکلات کشور با یاری همه ایرانیان امکان‌پذیر است
كد خبر : ۳۷۶۳ /  تاریخ :۰۹ خرداد ۱۳۹۲ /  اخبار  /  اخبار ستاد روحانی ايميل چاپ
حسن روحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بامداد جمعه در برنامه انتخاب ایرانی که در شبکه جهانی جام‌جم با موضوع پاسخ به سوالات ایرانیان خارج از کشور، پخش می‌شد، طی سخنانی، اظهار داشت: کشور بزرگ ایران در سال‌های اخیر با معضلات و مشکلات اقتصادی و حتی اجتماعی، فرهنگی و به ویژه در زمینه سیاست خارجی و روابط خارجی مواجه بوده…
حل مشکلات کشور با یاری همه ایرانیان امکان‌پذیر است
حسن روحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بامداد جمعه در برنامه انتخاب ایرانی که در شبکه جهانی جام‌جم با موضوع پاسخ به سوالات ایرانیان خارج از کشور، پخش می‌شد، طی سخنانی، اظهار داشت: کشور بزرگ ایران در سال‌های اخیر با معضلات و مشکلات اقتصادی و حتی اجتماعی، فرهنگی و به ویژه در زمینه سیاست خارجی و روابط خارجی مواجه بوده است که تبعات آن نه تنها شامل حال همه مردمی که در این سرزمین زندگی می‌کنند، شد حتی شامل حال شما عزیزان که در گوشه و کنار جهان زندگی می‌کنید نیز شد.

وی ادامه داد: خیلی دوست ندارم که شما را به عنوان ایرانیان خارج از کشور یاد کنم، همه ما ایرانی هستیم و فاصله جغرافیایی نمی‌تواند به وحدت، هویت و هویت ملی ما تاثیر بگذارد بنابراین ایرانی، ایرانی‌ست. هر کجا هست ایرانی است و همه ما به ایرانی بودن در فرهنگ ایرانی و اسلامی خودمان مغرور هستیم و با افتخار از آن یاد می‌کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: در برابر مشکلاتی که ما امروز با آن مواجه هستیم خوشبختانه به دلیل توانمندی‌های مدیریتی و سرمایه انسانی و سرمایه علمی و فرهنگی و داشتن متخصصان، صاحب‌نظران، دانشگاهیان، نخبگان و افراد با تجربه و مدیران لایق از یک طرف و داشتن منابع بسیار غنی از سوی دیگر و جایگاه بسیار مهم این سرزمین که سرزمینی استراتژیک است، از نقطه نظر دیگر راه حل مشکلات و عبور از معضلات گرچه کمی دشوار است اما حتما ممکن است که با یاری همه ایرانیان و همه آنها‌یی که برای توسعه این کشور می‌اندیشند، امکان‌پذیر خواهد شد.

روحانی در ادامه تاکید کرد: 5 دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بوده‌ و در مرکز قانون‌گذاری، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاع بودم و 16 سال دبیر شورای عالی امنیت ملی و 20 سالی هست که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستم که در آن سیاست‌های کلی تهیه و تدوین می‌شود. امروز عضو مجلس خبرگان رهبری هستم و علاوه بر این، سال‌هاست که رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص هستم و بسیاری از تحقیقات مربوط به بخش اقتصادی، فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی و سیاست‌های اجتماعی در این مرکز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در همین زمینه افزود: علاوه بر این من دانش‌آموخته حوزه علمیه قم تا درجه اجتهاد هستم و هم دانش‌آموخته حقوق از دانشگاه تهران، در خارج از کشور در دوره‌های فوق لیسانس و دکترا دانشجو هستم؛ مجموعه دانش و توانمندی علمی بنده و تجربه‌های علمی که داشته‌ام، فکر می‌کنم این توان را در من ایجاد کرده باشد تا بتوانم در خدمت مردم و در خدمت کشور برای اداره بهتر بخش اجرایی کشور باشم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری، در ادامه اظهار داشت: مدیریت‌های قبلی من در بخش‌های مختلف سیاست‌گذاری،‌ قانون‌گذاری و البته در بخش اجرا هم به عنوان مسئول دبیرخانه در 16 سال و به عنوان کسی که در دوران دفاع مقدس رئیس ستاد قرارگاه خاتم‌الانبیاء و فرمانده پدافند هوایی بودم، بنابراین تجربیات گذشته توان را در من ایجاد کرده که امروز بتوانم در مسائل اجرایی کشور مسئولیت را برعهده بگیرم. البته می‌دانیم که اداره کشور به مفهوم استفاده درست از همه کارشناسان و متخصصان و برنامه‌ریزی درست اجرایی و ایجاد هماهنگی و در بسیاری از موارد، اجماع ملی است.

روحانی در ادامه سخنانش تصریح کرد: منظور از اجماع ملی یعنی اجماع همه مسئولان رده بالا، همزمان با افکار عمومی جامعه و من در همه این زمینه‌ها تجربیات فراوانی در سال‌های گذشته داشته‌ام. سابقه افراد گویای این است که چه کارهایی انجام داده‌اند. سابقه من در سمت‌های مختلف در سال‌های گذشته می‌تواند این شهادت را بدهد که آنچه من گفته‌ام در عمل هم به آن پایبند بوده‌ام.

"علاوه بر اینکه در موضوعات مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، در مرکز تحقیقات استراتژیک در مجموع بیش از 300 جلد کتاب زیرنظرم تالیف، تدوین، چاپ و منتشر شده است که هموطنان عزیز ما می‌توانند مطلع باشند از آنچه که در این کتاب‌ها آمده و این نشانه پشتوانه و کوله بار علمی و تجربی است که برای اداره کشور در اختیار دارم.

وی در ادامه اظهار داشت: کشور ما در حال حاضر در زمینه اقتصادی مشکلات عمده‌ای دارد که از جمله آن تورم و موانع بخش صادرات است که باید برای رفع آنها برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد؛ برنامه اقتصادی‌ام بر دو محور استوار است یکی تولید ثروت ملی و دیگری توزیع عادلانه ثروت که این‌ها دو هدف اساسی در برنامه اقتصادی بنده است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: اگر ما بتوانیم ثروت ملی را افزایش دهیم، یعنی زندگی و معیشت مردم را بهبود بخشیده‌ایم. برای ایجاد ثروت ملی اقدامات فراوانی باید انجام شود که مهمترین آن بهبود فضای کسب و کار است. با بهبود فضای کسب و کار می‌توانیم به تولید در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات رونق دهیم.

"اگر تولید رونق یابد، معنای آن این است که در بازار، کالا و خدمات بیش از تقاضا خواهد بود، وقتی که تولید بالاتر از تقاضا باشد، می‌تواند تعادل قیمتی ایجاد کرده و حتی در مسئله تورمی که مورد سوال بوده است، تورم را مهار کرده و کنترل کند البته تورم عوامل مختلفی دارد که یکی از آنها مربوط به تولید است.

روحانی همچنین تصریح کرد: نرخ رشد نقدینگی ما در سال‌های اخیر بسیار بالا رفته و کشور از 68 هزار میلیارد تومان نقدینگی در سال 84، امروز به بالای 450 هزار میلیارد تومان رسیده‌ است، معنایش این است که نقدینگی تقریبا به حدود 7 برابر رسیده است. قیمت کالاها در طول این چند سال، 300 درصد افزایش یافته است و ما برای اینکه تورم را حل کنیم، یکی از راه‌هایش این است که باید نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم.

وی افزود: امروز مشکلی که وجود دارد این است که نقدینگی ما به دلیل عدم بهبود فضای کسب و کار به سمت دلالی حرکت کرده است که گاهی این نقدینگی به سمت خرید سکه، خرید ارز خارجی و دلار و گاهی به سمت زمین و مسکن رفته است. هر کجا که سیل نقدینگی حرکت کرده، ویرانی به دنبال آن آمده است. باید کاری کنیم تا نقدینگی به سمت تولید هدایت شود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: ما باید با رانت‌خواری و فساد مبارزه کنیم چرا که بدون مبارزه با فساد تولید رونق پیدا نمی‌کند؛ باید خدمات لازم را در اختیار تولیدکنندگان و کارآفرینان قرار دهیم تا بتوانیم هم معضل بیکاری را حل و معضل تورم را مرتفع کنیم. البته اقشار کم درآمدی هستند که برای آنها بسته‌های حمایتی مد نظر قرار داده شده است؛ از جمله آنها، این است که 5 میلیون نفر دارای بیمه خدمات درمانی نیستند که باید این بیمه را برای آنها توسعه داده و همگانی کنیم. تمام مردم ایران باید دارای این امکانات بوده و تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

روحانی ادامه داد: امروز مخارج درمان سنگین است و همگانی کردن بیمه خدمات درمانی باعث می‌شود تا این مخارج تعادل پیدا کند. در بخش‌های دیگر هم بسته‌های حمایتی برای اقشار کم درآمد داریم، اساس سیاست ما بالا بردن ثروت ملی، رونق تولید و اشتغال و بهبود فضای کسب و کار است.

وی در ادامه سخنانش به راه‌های مقابله با تحریم‌ها در دولت آینده و احتمالی‌اش اشاره کرد و افزود: گفته می‌شود که اگر من رئیس‌جمهور شوم، تحریم را بر می‌دارم واقعیت این است که بخشی از تحریم که عمدتا تحریم آمریکا می‌شود، از دیرباز با آن آشنا بوده‌ایم و با این تحریم‌ها مقابله کرده‌ایم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس توانستیم از کشور دفاع کنیم و همین‌طور توانستیم از کنار تحریم‌ها عبور کنیم اما در سال‌های اخیر دو مشکل پیش آمده است، مشکل اول این است که بحث تحریم در شورای امنیت سازمان ملل آغاز شده که این بی‌سابقه بوده یعنی تحریم‌های گذشته، تحریم سازمان مللی نبود.

روحانی در همین زمینه تصریح کرد: نکته دوم این است که ما همواره فاصله‌ای را بین اتحادیه اروپا و آمریکا بوجود آورده بودیم که این فاصله گاهی بسیار استراتژیک و گاهی تاکتیکی بود. اما به هر حال این فاصله در عمل وجود داشت. ما در پرونده هسته‌ای هم این کار را کردیم. ما بین اروپا و آمریکا فاصله ایجاد کردیم.

"سفیر روسیه در اجلاس شورای حکام نوامبر 2003 در آذر 82 وقتی که سه کشور اروپایی با آمریکا در شورای حکام مشاجره داشتند، گفته بود که من در دهه‌های اخیر چنین منظره‌ای را مشاهده نکرده بودم، به نحوی که در یک اجلاس بین‌المللی، 3 کشور مهم اروپایی یک طرف باشند و آمریکا طرف مقابل آنها باشد بنابراین این وابسته به هنر دیپلماسی و هنر دولتمردان و همه مسئولان است که نگذارند اجماع علیه کشور شکل بگیرد."

وی افزود: از اجماع، به اجماع جهانی همواره یاد می‌شود ولی مقصود از اجماع جهانی، اجماع قدرت‌های بزرگ است وگرنه بسیاری از کشورها به خصوص جنبش غیرمتعهدها، حامی ایران هستند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: به دلیل اجماعی که بین اروپا و آمریکا و یا قدرت‌های بزرگ به شکلی صورت گرفته، مشکل بیشتر شده است. باید از راهی که دشمن استفاده کرده، استفاده کنیم؛ دشمن توانسته با بهانه‌هایی یک اجماع علیه ایران بین قدرت‌ها بوجود آورد و ما هم باید با تلاش و فعالیت و مذاکره جدی، بتوانیم کاری کنیم که این اجماع را شکسته و فاصله‌های لازم را بوجود آوریم و فضای تنفری را ایجاد کرده و قدم به قدم با تحریم‌ها مقابله کنیم؛ این کار یک شبه امکان‌پذیر نیست به دلیل تجربه فراوانی که من در این زمینه دارم، می‌دانم که این کار شدنی است اما باید قدم به قدم پا را پیش بگذاریم و به سمت حل معضلات برویم.


آخرين اخبار

RSS