صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
سرعت در رانندگي و ضرورت کنترل آن
كد خبر : ۱۱۲۳۳ /  تاریخ :۲۵ خرداد ۱۳۹۶ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر : سرعت بعنوان يکي از شاخص ترين عوامل موثر در ايجاد تصادفات و تبعات ناشي از آن از قبیل خسارت ، جرح ، نقص عضو و فوت تاثيرگذار است... نتايج رانندگي هاي سريع و بي محابا که بدون توجه به ترافيک و سرعت مجاز منطقه صورت مي پذيرد معمولا باعث ايجاد عواقب خطرناك براي رانندگان متخلف و…
سرعت در رانندگي و ضرورت کنترل آن

پایگاه خبری خزر :  سرعت بعنوان يکي از شاخص ترين عوامل موثر در ايجاد تصادفات و تبعات ناشي از آن از قبیل خسارت ، جرح ، نقص عضو و فوت تاثيرگذار است...

نتايج رانندگي هاي سريع و بي محابا که بدون توجه به ترافيک و سرعت مجاز منطقه صورت مي پذيرد معمولا باعث ايجاد عواقب خطرناك براي رانندگان متخلف و ساير رانندگان مي گردد.

عده اي كه رفتارهاي مخاطره آميز در جاده ‌هاي كشور انجام مي‌دهند يا برخورد قاطعانه پليس را باور ندارند ، يا به قانونمند بودن عادت نكرده‌اند.

متاسفانه برخي رانندگان بدون توجه به فرهنگ ترافيك و قوانين جاده اي در مسافرت حوادث ناگواري براي خود و ديگران رقم زده و سفر را براي خود و ديگران پر خطر و تلخ مي سازند.

صبر و حوصله و همچنين رعايت حقوق ساير هموطنان در هنگام رانندگي تضمين كننده سلامت سفر مي باشد.

رانندگان بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه به هيچ عنوان در رسيدن به مقصد عجله نكنند و بدانند سرعت زياد و يا مناسب نبودن آن با شرايط روحي و رواني راننده و شرايط هندسي جاده از مهمترين عوامل موثر در ايجاد سوانح ترافيکي در بسياري از کشورها وکشور ما است.

هر چه سرعت بيشتر شود مقدار مسافتي که براي متوقف شدن خودرو لازم است نيز بيشتر مي شود . هر چه انرژي جنبشي که در نتيجه سرعت بالا و غير مجاز بايد مستهلک شود ، بيشتر باشد خطر مصدوميت ناشي از تصادف هم بيشتر مي شود.

مديريت وکنترل سرعت چه با روش هاي سنتي و چه با ابزار هاي مکانيزه الکترونيکي جديد يکي از برنامه هاي بسيار مهم پليس راهور ناجا جهت افزايش ايمني راه ها مي باشد.

وليکن اعمال اين مديريت براي محدوديت سرعت و کاهش خطرات ناشي از رانندگي نا ايمن کار آساني نيست . بسياری از رانندگان خطرات مربوطه را تشخيص نمي دهند و يا نسبت به اجراي آن غفلت واغلب منافع تندروي و سرعت را از نتايج وخيم احتمالي آن ترجيح داده و مقاومت مي کنند.

مديريت سرعت يکي از چالش هاي بزرگ براي کارگزاران ايمني راه در سراسر دنيا وکشور عزيز ما ايران است و نيازمند تمرکز زياد برنامه هاي بلند مدت و اقدامات چند جانبه کليه دولت مردان و دستگاهاي زيربط مي باشد که خوشبختانه با تمهيدات صورت گرفته و اجرائي شدن قانون جديد اخذ جرايم وظايف هر يک ازدستگاه ها دخيل و تامين بودجه آنها مشخص و معين گرديده است و اميد مي رود شتاب بيشتري گيرد.

کاهش سرعت وسايل نقليه در مناطقي که حجم زيادي از کاربران آسيب پذير را در محيطي ترکيبي از ترافيک به خصوص در ميان عابران پياده ،راکبين موتور سيکلت و دوچرخه سواران قرار دارند نظير راهها وجاده هاي استان هاي شمالي که حتي وسايل وادوات کشاورزي نيز در آنها تردد دارند از اهميت ويژه اي برخوردار است .

اين مهم مستلزم اين است پليس با روش هاي اجرايي خاص و بنا به موقعيت زماني و مکاني تدابيري را به کار برد ، تا بتواند رانندگان پرخطر در بحث سرعت راکه خوشبختانه تعداد آنها تا حدودي در حال کاهش يافتن است کنترل نمايد.

اگر چه کنترل کردن رانندگان با روش هاي کنترلي پليس و وسايلي مانند دوربين هاي کنترل سرعت متحرك و ثابت در نقاطي که احتمال خطر دارد و اين روزها به تعداد زياد در معابر درون و برون شهري نصب و راه اندازي شده اند کار مشکلي است و ليکن پيامي بسيار روشن است به رانندگاني که هنوز راندن با سرعت هاي غير مجاز پر خطر و غير قابل قبول در فکر وانديشه خود دارند و در تضاد بامنافع جامعه گام بر مي دارند.

اين تجهيزات به پليس اين امکان را مي دهد که در راستاي مراقبت هاي ترافيکي اقداماتي را براي برخورد قانوني با رانندگان متخلف که به حقوق ديگر شهروندان نيز تجاوز مي نمايند انجام دهد.

رانندگان بايد توجه داشته باشند که درهر شرايطي بايد رعايت فاصله طولي را با خودروهاي جلوئي بر اساس تجارب مکتسبه و يا روش هايی که در کتاب آئین نامه گفته شده براي جلوگيري از تصادف اتخاذ نمايند و با سرعت مجاز و مطمئن حرکت نمايند.

رانندگان توجه داشته باشند صرف كار كردن دوربين يا خاموش بودن آن در جاده ها موضوع مهمي براي پليس راهور ناجا نيست.

چرا كه سرعت ميانگين خودروها در مسير بين دو دوربين به صورت خودكار محاسبه مي شود و اگر ميانگين سرعت خودرويي در فاصله بين دو دوربين بيشتر از حد مجاز باشد ، مشخصات خودرو توسط دوربين هاي بعدي ثبت و به سامانه اجرائيات پليس راهور ناجا ارسال و در نهايت به مالک خودرو ابلاغ خواهد شد .

ستواندوم مرتضی ابراهیمی – کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان مازندران


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS