صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
نگاهی به تیم های مازنی فوتبال در لیگهای کشور - 1
كد خبر : ۱۰۹۲۸ /  تاریخ :۲۷ آذر ۱۳۹۵ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر / اختصاصی خزر : بدون شک فوتبال محبوبترین رشته ورزشی در تمام دنیاست ، در کشور ما نیز این قاعده وجود دارد و از سالهای بسیار دور که فوتبال در ایران رواج دارد کانون اصلی توجهات ورزش دوستان می باشد . در استان مازندران که ورزش اصلی و پر طرفدار آن کشتی می باشد نیز فوتبال از…

پایگاه خبری خزر / اختصاصی خزر : بدون شک فوتبال محبوبترین رشته ورزشی در تمام دنیاست ، در کشور ما نیز این قاعده وجود دارد و از سالهای بسیار دور که فوتبال در ایران رواج دارد کانون اصلی توجهات ورزش دوستان می باشد . در استان مازندران که ورزش اصلی و پر طرفدار آن کشتی می باشد نیز فوتبال از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است . در سالهای اخیر اما نگاه فوتبال کشورمان به مازندران بسیار متفاوت می باشد ، تعداد بی شمار بازیکنان مازندرانی که در سطح اول فوتبال ایران حضور دارند از یک سو حائز اهمیت است و از سوی دیگر سهم نداشتن مازندران در سطح اول یا لیگ برتر فوتبال ایران . در این شماره به اختصار به بررسی آماری عملکرد تیمهای مازندرانی حاضر در ادوار مختلف لیگ فوتبال ایران می پردازیم و در شماره های بعد به علل عدم موفقیت فوتبال مازندران با توجه به نکات ذکر شده .

شاید آغاز رسمی لیگ فوتبال در ایران را بتوان دو دوره در سالهای 1349 و 1350 نامید که بصورت منطقه ای برگزار شد و سهم مازندران تنها حضور یک تیم نوشهری در دوره دوم بوده که هیچگونه موفقیتی نیز کسب نکرد . از سال 1352 تا پیروزی انقلاب اسلامی 6 دوره لیگ فوتبال برگزار شد (دوره پایانی بعلت پیروزی انقلاب اسلامی ناتمام ماند) که مازندران سهمی در آن نداشته است .

پس از انقلاب اسلامی پنجمین و آخرین دوره جام قدس در فصل 69 – 1368 را می توان اولین دوره رقابتهای لیگ فوتبال بصورت سراسری نامید که رقابتها در دو گروه انجام شد و مازندرانیها در هر گروه یک نماینده داشتند . نساجی مازندران در گروه اول با شایستگی به مقام سوم رسید و از صعود به دور حذفی بازماند ، در گروه دوم نیز شهرداری ساری با کسب رتبه پنجم به کار خود پایان داد .

از سال 1370رقابتهای جام ازادگان بعنوان بالاترین سطح فوتبال ایران بطور منظم آغاز شد که در ده دوره برگزار شده (پیش از شروع لیگ برتر) استان مازندران شاهد حضور تعدادی از نمایندگان خود بوده است . در اولین دوره و در سال 1370 نساجی قائمشهر تنها نماینده مازندران مقامی بهتر از هفتمی کسب نکرد .

دومین دوره رقابتها که در دو گروه برگزار شده بود شاهد حضور دو تیم مازنی بود ، در گروه اول وحدت ساری و در گروه دوم نساجی قائمشهر حاضر بودند و هردو تیم به رتبه هفتم گروه خود بسنده کردند . سال 1372 و در سومین دوره بازیها نساجی قائمشهر تنها نماینده مازندران بود که علی رغم کسب نتایج خوب و اختلاف امتیاز بسیار اندک با صدر جدول ، با شایستگی و احتساب تفاضل گل مقام ششم را کسب کرد .

چهارمین دوره بازیها در سال 1373 با افزایش قابل توجه تیمها در دو گروه برگزار شد که سهم مازندران سه تیم بوده است . نفت قائمشهر در گروه اول به مقام هفتم رسید و در گروه دوم تیمهای نساجی قائمشهر و قدس ساری به ترتیب دهم و یازدهم شدند و با توجه به کاهش تعداد تیمها برای دور بعدی همگی از حضور در دوره بعد محروم گشتند . این دوره آخرین دوره حضور تیمهای ساری و قائمشهر در سطح اول لیگ فوتبال می باشد .

دوره های پنجم و ششم مقارن با حضور پدیده مازندرانی فوتبال یعنی تیم شموشک نوشهر می باشد که در اولین حضور خود در جمع 16 تیم به مقام دهم رسید . اما فصل 1375 برای شموشک فصل موفقی نبود و آنها در دومین دوره حضور خود با کسب رتبه پانزدهم به دسته پایینتر سقوط کردند .

فصلهای هفتم و هشتم و دهم لیگ آزادگان با غیبت مازندرانیها همراه بود و تنها در فصل 79 – 1378 تیم دیگری از نوشهر تنها حضور خود در لیگ را تجربه کرد . ایرسوتر نوشهر در این فصل در انتهای جدول قرار گرفت .

از سال 1380 رقابتهای لیگ فوتبال بصورت حرفه ای و با نام لیگ برتر برگزار می گردد که در دوره اول آن مازندران هیچ سهمیه ای نداشت و در فصل 83 – 1382 شاهد حضور مجدد شموشک نوشهر در این رقابتها بوده ایم که این تیم در این دوره نیز توفیقی کسب نکرد و در انتهای جدول جای گرفت  ولی با توجه به افزایش تعداد تیمها برای فصل بعد به دسته پایینتر سقوط نکرد .

در چهارمین دوره لیگ برتر نیز تنها نماینده مازندران مقامی بهتر از چهاردهم (در بین شانزده تیم) کسب نکرد . با آنکه شموشک موفق شد تا در لیگ بماند اما در پنجمین دوره لیگ برتر با یک رتبه نزول نسبت به فصل قبل از دور رقابتها کنار رفت . سه فصل حضور مستمر شموشک نوشهر از سال 1382 تا 1385 آخرین حضور تیمهای مازندرانی در بالاترین سطح فوتبال مملکت هست و از ان دوره تا کنون هیچ تیمی از مازندران نتوانسته به سطح اول این رقابتها راه یابد .

بیش از یک دهه است که هر ساله آمار خیره کننده بازیکنان تراز اول مازنی را در سایر تیمها میبینیم اما دریغ از داشتن تیم و باشگاهی در استان که بتواند این پتانسیل بالا را جذب کند . فصل 95 – 1394 تیم خونه به خونه بابل نوید صعود به لیگ برتر را میداد اما با نتایج ضعیف انتهای فصل از این مهم جا ماند ، در فصل جاری نیز این تیم و نساجی قائمشهر در ابتدای راه خوب عملکرده اند و ما همچنان امیدوار به اینکه شاهد حضور حداقل یکی از آنها باشیم .

/ سید مسیح صباغ


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS