صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
واکاوی دلایل برگزاری کنفرانس HSE  در مازندران / علت عدم استقبال مخاطبان
كد خبر : ۱۰۸۷۳ /  تاریخ :۱۴ آذر ۱۳۹۵ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر : کنفرانس HSE که قرار است دی ماه سال جاری در مازندران برگزار گردد ، از جمله موارد سوال برانگیز و جالبی است که پس از یک دوره تعویق مجددا شروع به فعالیت نموده و گفته شده با حضور برخی وزرای کابینه در مجتمع نفت محمود آباد برگزار می گردد . اصولا بحث ایمنی و حفاظتهای کارگاهی…
واکاوی دلایل برگزاری کنفرانس HSE  در مازندران / علت عدم استقبال مخاطبان

پایگاه خبری خزر : کنفرانس HSE که قرار است دی ماه سال جاری در مازندران برگزار گردد ، از جمله موارد سوال برانگیز و جالبی است که پس از یک دوره تعویق مجددا شروع به فعالیت نموده و گفته شده با حضور برخی وزرای کابینه در مجتمع نفت محمود آباد برگزار می گردد .

اصولا بحث ایمنی و حفاظتهای کارگاهی از کارگران این روزها در امور مربوط به ساخت و سازها به موضوعی مهم و قابل اتکا تبدیل شده است که می بایست بسیار پیش از این مورد توجه قرار می گرفت . با نبود پوشش بیمه ای کامل برای کارگران ساختمانی و عدم حمایتهای کافی از این قشر زحمتکش ، حمایت در راستای ایمن سازی فضای کاری آنها ؛  کوچکترین کاری است که با همت مسوولان ذیربط می بایست اتفاق بیفتد . متاسفانه آمار ناشی از فوت یا نقص عضو کارگران فعال در سطح کشور کم نیست و لازم است خصوصا در مورد کارگران ساختمانی که مشکلات فراوانی از جمله آینده بازنشستگی مورد اطمینان دست و پنجه نرم می کنند و با توجه به سهم بالای صنعت ساخت و ساز در آمارهای اشتغال ؛ موارد حفاطتهای فردی و کارگاهی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد .

در ابتدا باید اشاره نمود در مورد پروژه های ساختمانی برای رعایت موارد ایمنی 3 ضلع مهم وجود دارد : مهندسین پروژه ، کارفرما و کارگر که باید با یکدیگر همکاری نموده و هماهنگ عمل نمایند .

1-     مهندسین  : مهندسین ساختمان می بایست به آیین نامه های ایمنی موجود در کشور تسلط کافی داشته باشند و با دستورالعملهای بموقع فضاهای ایمن کاری را فراهم نمایند .خوشبختانه در دوره قبلی مدیریت نظام مهندسی بحث آموزش مهندسین انجام پذیرفت و تقریبا تمام مهندسین دوره های لازم را گذارنده اند . اما مشاهده می شود که همچنان پروژه های شهری از لحاظ ایمنی در وضع مطلوبی بسر نمی برند که مهمترین دلایل آن به شرح زیر می باشد :

الف : نحوه توزیع کار در بین مهندسین ، با توجه به تعداد زیاد مهندسین و نیاز مهندسین به حفظ کارفرماها جهت پروژه های آتی ممکن است مماشاتی از سوی مهندسین برای برخی اجراهای قوانین صورت پذیرد .

ب : چند شغله بودن مهندسین ، بعضا مشاهده می شود مهندسین بخصوص مهندسین ناظر ، علاوه بر فعالیت در ادارات دولتی یا خصوصی یا فعالیت در شرکتهای پیمانکاری ، در نظام مهندسی نیز فعالیت می نمایند که بالطبع وقت کمی برای پیگیری امور پروژه ها باقی می ماند هرچند دکتر ترکان در آخرین اظهار نظر رسمی اعلام داشت می بایست شغل مهندس ناظر تمام وقت باشد ، اما تا رسیدن به این نقطه فاصله و اختلاف نظر بسیاری وجود دارد .

2-     کارفرما : اصولا با توجه به رکود حال حاضر کشور که در بخش ساختمان نیز تاثیرات زیادی داشته و بسیاری از کارفرمایان با واحدهای فروش نرفته و برخی نوسانات قیمتی مصالح درگیر هستند ، شاید با توجه به نوپا بودن بحثهای ایمنی در کارگاههای ساختمانی مقاومتهایی از سوی آنها صورت پذیرد که این مورد تنها با انجام کارهای فرهنگی و آموزشی قابل حل است ، بطور مثال در دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان ساری و به همت یکی از کارمندان این دفتر دوره ای تحت عنوان " دوره پیش از ساخت " برای کارفرمایان برگزار می گردد و تعدادی از مهندسین پیشکسوت و نماینده اداره کار ساری در جلسه ای چند ساعته در مورد دلایل اهمیت ایمن سازی کارگاههای ساختمانی توضیحاتی ارایه می نمایند .هرچند انتظار می رفت از سوی نظام مهندسی ساختمان مازندران این حرکت در کل استان انجام پذیرد اما هنوز این مورد عملی نشده است . به هر حال کارفرمایان بعنوان سرمایه گزاران مهمترین ضلع در ایمن سازی کارگاههای ساختمانی بوده که آموزش آنها تا کنون مغفول مانده که این خود جای سوال دارد  و البته با توجه به حضور اقشار مختلفی از مردم در کسوت سازنده اهمیت موضوع آموزش کارفرمایان بیش از پیش به چشم می آید ؛ هرچند مدتی با پلمپ برخی کارگاههای ساختمانی از سوی اداره کل کار موضوع ایمنی کارگاههای ساختمانی با فشار به کارفرمایان پیش رفت اما این نوع حرکات قطعا کارساز نخواهد بود و به سرعت فراموش شد .

3-     کارگران : بسیاری از کارگران ساختمانی در مازندران آموزشهای لازم را دیده اند و دارای کارت مهارت فنی می باشند که این خود جای تقدیر دارد اما هنوز بسیاری از کارگران  با توجه به جمعیت شناور این قشر زحمتکش آموزشهای لازم را ندیده اند و برنامه مدونی نیز برای استفاده اجباری از کارگران آموزش دیده در ساختمانها از سوی مسئولان بخصوص نظام مهندسی وجود ندارد .

همایش ملی HSE در حقیقت به نوعی ادامه آموزش به مهندسین میباشد که با توجه به گذراندن دوره ها توسط مهندسین لزوم و علل برگزاری این همایش هنوز در هاله ای از ابهام وجود دارد و شاید از مسوولین ذیربط مثلا از دبیر کنفرانس یا رییس دبیرخانه دایمی آن سوالی در این مورد انجام گردد شاید نتوانند در 5 خط از الزامات برگزاری این همایش سخن بگویند .

البته باید در نظر داشت هزینه های گزافی چند صد میلیون ریالی که در این نوع همایشها خرج می گردد متاسفانه فقط یک ضلع از 3 ضلع بهم پیوسته یاد شده در بالا را در بر میگیرد و شاید به همین دلیل است که استقبال مناسبی تا کنون از این همایش انجام نپذیرفته است و حتی یکبار نیز تغییر تاریخ داشته است ، هرچند امتیازهای تشویقی وسوسه کننده بسیاری برای حضور مهندسین در این همایش در نظر گرفته شده است تا جذب مخاطب صورت پذیرد ، اما سوال اساسی اینجاست : آیا مسوولان برگزاری این همایش همانطور که قبلا مهندس نبیان معاون استاندار مازندران عنوان داشتند ،  اعتقاد راسخ دارند که هدف از برگزاری این همایش کاهش میزان حوادث ساختمانی می باشد ؟ بهتر است مسوولان برگزاری این همایشها علاوه بر احتساب میزان حق الجلسات خود بفکر ارایه آمار در سال آتی در مورد میزان کاهش حوادث ساختمانی نیز باشند !

هرچند بنظر می رسد برگزاری این همایش تنها روشی برای ساخت سابقه کاری و مدیریتی برای اشخاص و سازمانهای دخیل باشد اما امیدواریم مسوولان برگزاری این همایش علاوه بر حساب و کتاب هزینه هایی که می کنند بفکر کارگرانی باشند در انتهای روز کاری خانواده ای چشم براهشان است !

مهندس عبدالله سعیدی کیاسری – عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران

 


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS