صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
نمایندگان و مجلس، رابطه میان فرد و سیستم/ ظرفیت های پارلمانی و منافع حوزه انتخابیه
كد خبر : ۱۰۸۵۳ /  تاریخ :۱۰ آذر ۱۳۹۵ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر: دهم آذرماه سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس رضون الله " روزمجلس" نام گرفته است. این مناسبت تاریخی و تقویمی از آن جهت اهمیت دارد که مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان مهم تصمیم گیری در نظام اسلامی محسوب می شود. بررسی جایگاه و نقش مجلس شورای اسلامی بدون در نظر گرفتن نقش نمایندگان مردم در مجلس…
نمایندگان و مجلس، رابطه میان فرد و سیستم/ ظرفیت های پارلمانی و منافع حوزه انتخابیه
پایگاه خبری خزر :  دهم آذرماه سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس رضون الله " روزمجلس" نام گرفته است. این مناسبت تاریخی و تقویمی از آن جهت اهمیت دارد که مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان مهم تصمیم گیری در نظام اسلامی محسوب می شود. بررسی جایگاه و نقش مجلس شورای اسلامی بدون در نظر گرفتن نقش  نمایندگان مردم در مجلس دیدن یک روی سکه است.
- در شهرستان ها بیش از نقش ساختاری مجلس شورای اسلامی مطالبه فردی از نمایندگان به چشم می آید. از نظر کافه مردم مقدرات یک شهرستان دست یک نماینده است و مردم انتظارات بالایی از یک نماینده دارند فارغ از اینکه میزان قدرت و توان یک نماینده در مجموعه ای از کنشگران قدرت توزیع شده است. اصطلاحاً جامعه بجای انتظار از یک سیستم (مجلس شورای اسلامی) به یک فرد (نماینده مجلس) دل بسته است. اگر چه یکایک نمایندگان در یک سیستم  کلی، مجلس شورای اسلامی را تشکیل می دهند اما حداکثرسازی مجموعه ای از انتظارات معطوف به یک فرد عاقلانه به نظر نمی رسد همچنان که کل مطالبات قضایی را نمی توان از یک قاضی انتظار داشت و ایضا انتظارات اجرایی را از یک وزیر در دولت.
- نمایندگان برای ایفای وظیفه قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون نمی توانند بصورت فردی عمل کنند بلکه در قالب یک نظم  سیستمی و ساختاری وسعت کاری دارند. این نوشته اعتقاد دارد اگرچه یک نماینده مجلس به حکم قانون اساسی می تواند در تمامی زمینه ها اظهارنظر نماید اما راساً نمی تواند دخالت اجرایی یا قضایی یا نظارتی داشته باشد. چرا که قانون گذار از طریق دیوان محاسبات، تحقیق و تفحص، سوال و استیضاح روند نظارت نمایندگان را تعریف نموده است.
- متاسفانه گاهاً شاید عیار توانمندی یک نماینده هم صرفاً در پرداختن به امورات جاری و اجرایی سنجش می شود حال اینکه انتظار درست آن است که یک نماینده علاوه بر انجام وظایف  پارلمانی به مسائل حوزه انتخابیه هم اهتمام ورزد بنحوی که پرداختن به مسائل حوزه انتخابیه مانع از وظایف اصلی نمایندگی نشود. مثلا خیلی ها از یک نماینده برنامه های کاربردی و اجرایی برای رفع بیکاری یا ایجاد اشتغال می خواهند حال آنکه تدوین، تصویب و اجرای انواع برنامه ها مکانیزم، سازمان و روندهای سیستمی نهادگرایانه مثل مجلس و دولت را دارد و یک نماینده ابزار و منابع فردی برای اعمال و اجرای آن را ندارد. تاکید این قلم بر انجام سیستمی امور، نافی پیگیری های فردی هر یک از نمایندگان نیست.
- مجلس شورای اسلامی حتی با تأسیس مرکز پژوهش ها روند مشاوره دادن به نمایندگان را نیز بصورت سیستمی انتظام بخشید. به اعتقاد این قلم نقش آفرینی نمایندگان در حوزه انتخابیه بیش از آنکه اجرایی و کلینیکی باشد بایستی حمایتی، نظارتی و مشاوره ای باشد. البته این نکته را هم باید مدنظر داشت که بدلیل فقدان نظام عادلانه توزیع منابع و تخصیص امکانات در کشور انتظار مردم از نمایندگان برای طرح و پیگیری مشکلات  حوزه  انتخابیه از طریق قدرت  پارلمانی مطالبه موجه ای می باشد.
- استفاده از ظرفیت  پارلمانی اما فرصت مناسبی برای دستگاه های اجرایی محلی و منطقه ای است تا ضرورت های بویژه مغفول مانده، به گوش مقامات ملی برسد مضافاً اینکه تراکم چانه زنی های فرمانداران، شوراها، شهرداران و مدیران دستگاه های اجرایی نیز در محدوده شهرستان و استان است در حالیکه یک نماینده در سطوح  مختلف شهرستانی، استانی، کشوری و بین المللی حضور پارلمانی دارد.
درپایان این سطور جا دارد ضمن گرامی داشت مقام شامخ آیت الله شهید سید حسن مدرس ، تکریم و تجلیل داشته باشیم از آیت االه شیخ محمد فاضل رضوان الله نماینده پارسا و متقی مردم شریف بابل دراولین دوره مجلس شورای اسلامی که شنبه گذشته به ملکوت اعلی پیوست.
✍ ایرج  نیازآذری | مشاور رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران

اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS