صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
دریای خزر ؛ نعمت یا محنت !
كد خبر : ۱۰۶۳۶ /  تاریخ :۱۸ شهریور ۱۳۹۵ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر : دریای مازندران یا دریای خزر از جمله نعمات شمال کشور می باشد که هموطنان عزیز علاقه زیادی به استفاده از آن دارند ، دریایی که همه ساله چند هزار نفر را به استانهای شمالی می کشاند تا از آن لذت ببرند . سالهاست دریا یکی از منابع درآمدی ماهیگیرانی می باشد که با کمترین امکانات روزی…
دریای خزر ؛ نعمت یا محنت !

پایگاه خبری خزر : دریای مازندران یا دریای خزر از جمله نعمات شمال کشور می باشد که هموطنان عزیز علاقه زیادی به استفاده از آن دارند ، دریایی که همه ساله چند هزار نفر را به استانهای شمالی می کشاند تا از آن لذت ببرند . سالهاست دریا یکی از منابع درآمدی ماهیگیرانی می باشد که با کمترین امکانات روزی خود را از دریا صید می کننند .

اصولا دریا و سواحل یکی از مهمترین عوامل جذب توریست چه داخلی چه خارجی می باشند ، و مازندران نیز بواسطه حضور در مسیر اصلی خراسان رضوی و زایران حرم امام رضا (ع) از حضور و کثرت هموطنان استفاده برده  و البته سایر جاذبه های طبیعی  نیز در جذب مسافر بسیار تاثیر گزار بوده است .

دریا محور اقتصاد استان مازندران !

در حقیقت برای جذب گردشگر و ایجاد اشتغال پایدار می بایست از دریا بهره برد ، ایجاد امکانات رفاهی ، تفریحی و ورزشی ازجمله نیازهای جذب گردشگر می باشد که در مازندران مغفول مانده است ، اصولا با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توان به انبوه وعده های مسوولان رسید که هیچ کدام عملیاتی نشده و در زمان خود فقط خوراکی برای رسانه ها بوده و نه پشتوانه عملیاتی داشته و نه برنامه ای برای اجرا ، اصولا دریای مازندران در سالهای گذشته موضوعی مهم برای کسب آرا نمایندگان مجلس و ارایه برنامه مدیران در حوزه گردشگری و پروژه های فرهنگی بوده که هنوز متولی اصلی خود را نشناخته است ! و البته ضعیف ترین مدیریت ها را نیز تجربه کرده است .

در این میان البته نباید از این نکته گذشت که امکان سفر توریستی دریایی در مازندران وجود نداشته و طرح اتوبوس دریایی نیز مشمول گذشت زمان شده و جزو طرحهایی است که بر روی کاغذ بسیار وسوسه کننده بوده اما هیچ وقت عملیاتی نشد .

سازمان عمران سواحل از وعده تا فراموشی !

از سال 1390 با افزایش اعتراضهای مردمی به عدم دسترسی آزاد به سواحل و استفاده سازمانهای دولتی و برخی شرکتهای خصوصی از 80 درصد سواحل دریا ؛ زمزمه تصویب سازمان توسعه عمران سواحل استان‌هاي شمالي كشور به گوش رسید اما در دولت جدید هیچ اراده ای برای پیگیری و تشکیل این سازمان وجود نداشته و حتی قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور از مخالفت دولت با این طرح خبر داد والبته  در همین سالها میزان تصرفات سواحل دریا نیز افزایش چشمگیری داشته است .لازم بذکر است مساله سواحل و مناطق شمالي اولویتهای همه دولتها می باشد اما همچنان تنها 80 طرح سالمسازی در استان مازندران وجود دارد !

منطقه آزاد ؛ امیر آباد ، بابلسر یا نوشهر !؟

منطقه آزاد در مازندران سالهاست مغفول مانده و علی رغم بهره مندی دو استان گیلان و گلستان از منطقه آزاد تجاری ؛ همچنان در مازندران این پرسش مطرح است کدام نقطه بعنوان منطقه آزاد انتخاب گردد ؟ هرچند اقدام عجیب استاندار مازندران در معرفی سه نقطه بعنوان مناطق آزاد به رییس جمهور سنگ بزرگی بود که علامت نزدن بود و تصویب طرح را به تاخیر انداخت اما با پیگیری مجدانه دکتر یوسف نژاد امیدواریم این مهم اتفاق بیفتد ، چراکه منطقه آزاد تجاری تاثیر مهمی بر ایجاد اشتغال در استان خواهد داشت .

دریای خزر و انتقال آب به کویر و اتصال به خلیج فارس !

در سالهای اخیر از خبر انتقال آب دریای خزر می توان بعنوان عجیب ترین خبرها نام برد و نخستین پرسش این بود که آیا سرنوشت دریاچه ارومیه در انتظار دریای خزر است ؟ کارهای اولیه انجام شد ، پیمانکار انتخاب گردید ، اما مخالفت صریح نمایندگان مازندران در مجلس طرح را تا کنون به تعویق انداخته است . هرچند دکتر روحانی رییس جمهور محترم نیز اجرای این طرح را با رعایت مسایل زیست محیطی ممکن دانسته است اما این طرح برای همسایگان شمالی ایران نیز حایز اهمیت بوده و قطعا مخالف اجرای این طرح خواهند بود ، در هر صورت اتصال دریای خزر به خلیج فارس فعلا مسکوت مانده است .

و در پایان ...

دریای مازندران علی رغم اینکه نعمتی برای استان مازندران بحساب می آید اما تبدیل به محنتی برای مازنی ها شده که هر از چند گاهی مدیری یا وزیری از ویلاهای ساحلی آن استفاده نموده و وعده های رنگارنگی می دهد و بسیار زود فراموش می کند .

 

 

 

 


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS