صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل

 

بیانیه مجمع هم اندیشان آمل
اتفاقی برای اعتلای جایگاه بخش خصوصی یا چینش مهره ها برای عدم افشای عملکرد دوره قبل
كد خبر : ۸۴۰۵ /  تاریخ :۳۰ بهمن ۱۳۹۳ /  اخبار  /  اخبار اتاق بازرگانی ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر :چندی است که با اعلام نهائی اسامی کاندیداهای انتخابات هئیت نمایندگان توسط هئیت های نظارت مکانیسم این انتخابات وارد دوره جدیدی شده و همگان این انتظار را دارند که با ورود انتخابات به این مرحله صف بندی افراد،گروه ها و ائتلاف ها در مقابل هم مشخص تر شده و با توجه به تحول برگشت ناپذیر در مناسبات…
اتفاقی برای اعتلای جایگاه بخش خصوصی یا چینش مهره ها برای عدم افشای عملکرد دوره قبل
پایگاه خبری خزر :چندی است که با اعلام نهائی اسامی کاندیداهای انتخابات هئیت نمایندگان توسط هئیت های نظارت مکانیسم این انتخابات وارد دوره جدیدی شده و  همگان این انتظار را دارند که با ورود انتخابات به این مرحله صف بندی افراد،گروه ها و ائتلاف ها در مقابل هم مشخص تر شده و با توجه به تحول برگشت ناپذیر در مناسبات بخش خصوصی با دولت که ماحصل یک فرآیند طولانی مدت از سوی افراد پیشگام در صف بخش خصوصی کشور درکنش با قوانین، مقررات و روابط حاکم بر اقتصاد کشور بوده است این انتظار رود که انتخاباتی پور شور و متکی بر شعور این بخش قابل اعتنا از اقتصاد کشور و با رقابتی درست تر را شاهد باشیم.
اما آیا در واقعیت نیز چنین خواهد بود ؟
متاسفانه با نگاهی به فرآیند ثبت نام ها ، افراد مشتاق عضویت در هئیت نمایندگان و شرایط حاکم بر استان به وضوح  می توان  به این سوال پاسخ منفی داد.
آنچه که در چهار سال گذشته بر اتاق گذشت  بازتاب در خوشبینانه ترین حالت بی تدبیری و درحالت ها ی نرمال و بدبینانه جنگ قدرت بین منتخبین دوره قبل بود که در نهایت به یک حاکمیت فردی با فراز و نشیب های ضد و نقیض و کسل کننده و زائل کننده آبروی استان مبدل گردید که همگان نیز کم و بیش از آن آگاهند.
حداقل انتظار بخش خصوصی مرتبط با اتاق این بود که صرف هزینه های میلیاردی نشات گرفته از کثرت سفرهای صاحب منصبان اتاق به همراه مسئولین دولتی و استانی بازخوردی مناسب داشته و موجب رشد و تعالی صنعت ، صادرات و ایجاد بازارهای هدف جدید و گسترش بالنسبه آن در استان گردد ، اما دریغ و درد از آن همه پروتکلها و مقاوله نامه های امضا شده که تنها نصیب استان از آن عکسهایی با ژستهای پیروزمندانه اتاقیون با اشخاص و درج آن در نشریات مختلف بوده است ، چه آنکه از بنگلادش به مازندران آمد تا با صادرات برنج ریشه این منبع درآمد استان را بخشکاند و چه آنکه به بلاروس رفت تا تجهیزات شالیکوبی به آنان  بفروشد!
ماحصل مناسبات هیئت منتخبین نیز در دوره قبل علاوه بر نا هماهنگی های بوجود آمده در اداره اتاق  ، خودزنی و تشبثات اداری و مالی بوده که در نهایت از سوی خود هیئت رئیسه برای تحقیق و تفحص در خصوص آنها، هیئتی جهت بررسی آن  انتخاب که متاسفانه گزارشی هم از آن به بیرون تراوش نکرده است . اگر درآمد قابل ملاحظه و رویائی این دوره  اتاق را هم که  به جرات می توان گفت که حیف شده است را به عامل کاتالیزوری افزایش ظن افراد خارج از اتاق اضافه کنیم ، آش آنچنان شور می شود که آشپز چاره ای به جز مهندسی انتخابات ندارد!  مهندسی انتخابات به نحوی که با ورود دوستان آرام و ساکت وابسته به  هیئت رئیسه قبلی،  4 سال دوره گذشته آنها نبش قبر نشده  و به این واسطه ذائقه کسی تلخ نگردد.
متاسفانه  وقتی به طور علنی و رسمی از ریاست محترم اتاق در خصوص عملکرد ایشان درتمام حوزه ها پرسش به عمل آمد در وهله نخست با سکوت و در مراتب  پیگیری های مجدد تنها به این بسنده نموده اند که  در بهمن ماه نسبت به ارائه عملکرد خود اقدام خواهند نمود که علی رغم نزدیکی به پایان این ماه هنوز خبری از آن نیست. این در حالیست که حتی اگر اتاق مثل یک مغازه کوچک هم که اداره می شد اعضای اتاق می توانستند انتظار ارائه دفتر و دستکی روزانه را داشته باشند که متاسفانه این حداقل هم علی رغم درآمد های آنچنانی این دوره ارائه نشده و  مسکوت گذارده شده است و کوچکترین گزارشی  از نحوه ی اخذ درآمد و هزینه و نیز فیدبک این هزینه ها به فعالان اقتصادی داده نشد.
متأسفانه این تیر فعالان اقتصادی نیز به سنگ خورده و سکوت ریاست محترم این ظن بزرگ را که عملکرد اتاق در دوره قبل پر از تشبث بوده  است  در بین فعالین بخش خصوصی تقویت نمود.
فعالیت برخی از اعضای اتاق از2 سال قبل برای چیدمان افراد مورد وثوق خود در هئیت نمایندگان اتاق بازرگانی مویدی دیگر بر این نکته است که برخی از اتاقی های فعلی همه ابزار خود را برای گسیل افراد مورد نظر شان و یا ابقای خودشان برای در امان ماندن از حمله های احتمالی پرسشگران مورد استفاده قرار می دهند.
اینکه درکل دوره هشت ساله گذشته 9 کارت عضویت و در فاصله 5 ماهه گذشته حدود 300 کارت عضویت در اتاق صادر و یا از حالت کارت بازرگانی به حالت کارت عضویت تبدیل ماهیت داده شده  که عموماً  نیز شامل افرادی عادی و فاقد اهلیت لازم دراینخصوص می باشند و اینکه تأکید بر این امر درراستای حضور حداکثری و با اتکاء به گپ های قانونی این عمل انجام می شود یعنی اینکه برای پیاده شدن این سناریو فکر و تعمق فراوانی شده است!!
جذابیت حضور در هئیت نمایندگان به گونه ای افزایش یافته که برای رسیدن به این جایگاه انواع لطایف الحیل مورد استفاده قرار میگرد و در این رهگذر تنها بخش خصوصی مظلوم  استان وجه المصالحه قرار گرفته است.
متأسفانه هئیت های نظارت نیز از این امر غافل شده و یا غافلانده! شده اند !! آنها در گرداب قانونیت موضوع  آنقدر غرق شده اند که از دادن پاسخ  به این پرسش ساده  شانه خالی می کنند که ایهاالناس مگر این انتخابات کارزار کنشگران سیاسی کشور نظیر ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی است که چشم خارجی ها به آن معطوف و حضور حداکثری خاری در چشمان آنان باشد ؟!
دراین انتخابات هرچه منتخب شوندگان و انتخاب کنندگان اهلیت بیشتری داشته باشند نتیجه بهتری برای اقتصاد وامانده کشور مان حاصل می شود و بنابراین اگر قرار است نتیجه انتخابات اتاق با آنچه که درذهن دوستان رسوب بسته است همساز باشد دیگر این همه دادار و دودور نمی خواهد.  منتصبین بر جایگاهایشان جلوس  کنند و تمام !! سرنوشت سوالات بی پاسخ فعالان اقتصادی استان هم برود برای روز قیامت.
باری به نظر می آید با توجه به دلایل فوق همه آنها که دلشان برای اعتلای اقتصاد استان می سوزد :
✓ باید به فکر تعبیه مکانیسم های  نظارتی و عملیاتی جدیدی باشند تا امکان چینش از قبل مهره های خاص و بله قربان گوی حاضر در انتخابات میسر نگردد.
✓ باید راه حل قانع کننده ای برای گرفتن جواب از بابت عملکرد منتخبین در دوره های یکساله و نه حتی چهار ساله مقدور گردد.
✓ باید به گونه ای عملکرد مالی اتاق بازرگانی توسط حسابرسان مورد وثوق بخش خصوصی و نه فقط ذیحسابان اتاق ایران که 70% درآمد های میلیاردی اتاقهای شهرستانها را برای مرکز نشینان به یغما برده اند ،  مورد مداقه قرارگیرد و ابزار نظارتی مالی به گونه ای طرح ریزی شود که اتاق محلی برای تفرج و تفریح  عزیزان نگردد.
✓ باید از آنها که سالها ست اتاق را تیول خود کرده و اختاپوس وار بر روی آن چنبره زده اند پرسش شود که برای عظمت و اعتلای اتاق چه کرده اید و برای حل مشکلات زیر بنائی همکارانتان چه راه حلی پیشنهاد داده و به ثبوت رسانده اید که باز هم دست از سر آن برنمی دارید؟
✓ مگر نه آنکه عضویت در هیات نمایندگان اتاق بدون هر گونه حقوق و دریافتی است ، پس باید روشن شود که در انتظار چه مزایا و درآمدهایی کیسه دوخته اید که این چنین با گشاده دستی در صدد تمدید و صدور کارتهای عضویت برای اشخاصی که صلاحیت آنان در راستای اعتلای اتاق مشکوک است ، تلاش و تقلا می کنید.
✓ باید مشخص شود افرادی که به عنوان بدهکار بانکی و غیربانکی تحت تعقیب نیروی انتظامی اند چرا اصرار به تداوم حضورشان در اتاق دارند؟
✓ .......
در پس این باید ها شاید بهتر باشد همه چیز را به آینده وا گذاشت و باز هم تن داد به انتظار داد.  اشتباه نشود کسی را  به انفعال دعوت نمی کنیم در واقع دوستانمان را ترغیب می کنیم که  کاری کنند تا در پرانتز زمانی این انتظار،  برای وقوع باید های در فوق آمده،  تلاش شایانی از خود بخرج داده تا هم با استفاده از پتانسیل های قانونی و نظارتی و هم درمحافل خصوصی و مرتبط با بخش خصوصی به گونه ای عمل شود تا  به دیگران و خودمان یادآوری شود که گاه آن رسیده است که سرنوشتمان را خودمان برای خودمان رقم زنیم.
این بار اگرچه عزیزانمان دراتاق بازرگانی استان ، در بومی که خود ساخته اند و آنچه را که خود خواسته اند قصد نقاشی دارند ، اما باید بدانند که زین پس  نقاشیها شان در گالری های مخفی مکتوم نخواهد ماند و نظارت لحظه به لحظه بخش خصوصی بر آنها وادارشان خواهد ساخت تاپرتره های خود را عیان  و به معرض تماشا و نقد همگان قرا دهند و  وای به روزی که علاوه بر خواص ، عوام  نیز به بی هنریشان پی برند!!
مجمع هم اندیشان صنعت و معدن

اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS