صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل

 

ضرورت حضور شایستگان در اتاقهای بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی
كد خبر : ۸۲۵۸ /  تاریخ :۰۶ بهمن ۱۳۹۳ /  اخبار  /  اخبار اتاق بازرگانی ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر:اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی ایران یکی از تشکلهای پرقدرت و اثرگزار کشور است که نمی توان نسبت به ساختار ، تشکیلات ، وضعیت کنونی و آینده آن بی تفاوت بود.سالهاست مجموعه صنعت و تجارت کشور با سابقه ای بیشتر و معادن و کشاورزی ایران با سابقه ای کمتر بسیاری از امور خود را به…
ضرورت حضور شایستگان در اتاقهای بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی
پایگاه خبری خزر:اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی ایران یکی از تشکلهای پرقدرت و اثرگزار کشور است که نمی توان نسبت به ساختار ، تشکیلات ، وضعیت کنونی و آینده آن بی تفاوت بود.
سالهاست مجموعه صنعت و تجارت کشور با سابقه ای بیشتر و معادن و کشاورزی ایران با سابقه ای کمتر بسیاری از امور خود را به واسطه اتاقهای بازرگانی انجام می دهند و میزان اثر گزاری اتاق آن قدر زیاد شده که از آن به عنوان پارلمان بخش خصوصی نام برده می شود.
تا کنون 7 دوره انتخابات در اتاق شکل گرفته و در آستانه هشتمین دوره انتخابات اتاق هستیم که جبهه گیریهای انتخاباتی برای دستیابی به کرسی های هیات نمایندگان اتاق ایران و به تبع آن کمیسیونهای مربوطه و اتاقهای مشترک با کشورهای دیگر شکل جدیدی به خود گرفته است.
بر کسی پوشیده نیست اگر اتاقهای بازرگانی در کشور و در استانها قدرتمند واثرگزار باشند رونقی جدی در تمام عرصه های اقتصادی اعم از صنایع ، معادن ، کشاورزی ، صادرات ، واردات ، گردشگری ، حمل و نقل و ... را به دنبال خواهد داشت که این مهم مستلزم آن است دارندگان کارت های بازرگانی و به عبارتی اعضای اتاق ، باهوش و آینده نگری و براساس نیازهای اصلی اقتصاد کشور هیات نمایندگانشان را برگزینند.
افرادی را به پارلمان بخش خصوصی بفرستند که توان دفاع از جایگاه ، آبرو ، حیثیت و اقتدار اتاق را داشته باشند.
افرادی را انتخاب کنند که فهم صنعتی و شعور تجاری داشته باشند و با اصطلاحات ، تعابیر و روشهای رایج اقتصادی دنیا بیگانه نباشند.
به قول قدیمی ها حرمت امام زاده را ابتدا متولی آن باید حفظ کند ، پس لازم است تجار و صنعتگران و اعضای اتاق انتخابشان واقعا هوشمندانه و باتدبیر باشد تا با آسیبهای کمتری در آینده مواجه گردند.
به نظر می آید با التفات به جایگاه حساس  اتاقها ضرورت ایجاب می کند در مرحله اول هیاتهای نظارت بر انتخابات اتاق در بررسی صلاحیت داوطلبان مداقه بیشتری داشته باشند و اجازه ندهند افرادی که صنعتگر نما بوده و با دریافت تسهیلات صنعتی و عدم کاربرد آن در صنایع باعث ایجاد مشکلات عدیده در اقتصاد کشور شدند یا تاجر نماهایی که به جای تجارت به دنبال رانت بازی هستند اجازه حضور در این رقابتها را بیابند.
در قدم بعدی که همان انتخاب آگاهانه اعضای اتاق هاست لازم است دقت شود افرادی انتخاب شوند که دارای تحصیلات ، تجربه ، سابقه مفید ، نام خوش ، روحیه تعامل و قدرت چانه زنی با مجلس و دویت و دستگاه قضایی باشند.
باید باور داشت دستیابی به اقتصادی پویا و توسعه محور و تولیدی که صادرات نگر باشد با حضور چنین اشخاصی در اتاق میسر خواهد بود و در غیر این صورت نه تنها دولت هم در بحث اقتصاد توفیقاتی نخواهد داشت بلکه جایگاه  و شان اتاق نیز تقلیل یافته و شاید به انحلال نیز برسد.
/محمد علی روشن

اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS